tr
ende

Eczane Tabelası

Eczane Tabelası

Eczanelerin daha kurumsal, kolay bulunabilir ve diğer kurum ve firmalardan ayırt edilebilir olmasını sağlayan kırmızı ve beyaz renklerle oluşturulan tabela modeline eczane tabelası denilmektedir. Eczane tabela tek tip uygulaması 2014 yılında yürürlüğe girmiş olmasına rağmen resmi gazetede yayınlansa da bugün tam olarak geçiş sağlanması zorunlu hale getirilmiştir.

Eczane Tabelası Yönetmeliği

Eczane tabelası yönetmeliği 2014 yılında sağlık bakanlığı tarafından onaylı ve resmi gazetede yayınlanan bildiri ile yürürlüğe giren standart tabela modelidir. Ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

Eczane tabelaları zeminleri kompozit olmak kaydı ile eczane harfleri vakum yapılması uygun görülmüştür. Yeni dönemde uygulanması zorunlu bir diğer husus ise tabelaların ışıksız olmasıdır. Sadece “ECZANE” yazısı ışıklandırılıp diğer kalan yerler ışıksız olması zorunlu tutulmuştur. Yeni uygulanacak yönetmelik ile haksız rekabet ortamı ortadan kaldırılması planlanmıştır.

Eczane Tabelası Fiyatları

Eczane tabelası fiyatları eczanelerin cepheleri ve yapılacak tabelanın genişlik ve uzunluk ölçüleri ile hesaplanıp çıkarılmaktadır. Tabela fiyatı hesaplanırken sadece eczane tabelasına özgü olan standartlar göz önünde bulundurularak fiyatlar çıkarılmaktadır. Bunlardan ilki yapılacak tabelanın ışıksız olması. Yeni kanuna göre tüm eczane tabelalarına ışıksız olma zorunluluğu getirilmektedir.

Yalnız “Eczane” yazısı istenirse ışıklandırılacaktır. Ayrıca yapılması zorunlu bir diğer husus ise tabelada kullanılacak standart “ECZANE” harflerinin kırmızı pleksi vakumdan yapılması zorunluluğudur. Bu yeni faktörler göz önünde bulundurulduğunda eczane tabelası fiyatı hakkında daha detaylı ve doğru fiyat çıkarılması muhtemeldir.

Eczane Tabela Standartları

Standart 1

Standart Levha 1. Zemin ölçüsü 200 cm olan eczane levhası

Beyaz Tabela: 150 x 50 cm Kırmızı Tabela: 200 x 45 cm

Eczane Harf Yüksekliği: 25 cmEczane İsmi Harf Yüksekliği: 9 cm

Levha 2. Zemin ölçüsü 300 cm olan eczane levhası

Beyaz Tabela: 225 x 80 cm Kırmızı Tabela: 300 x 70 cm

Eczane Harf Yüksekliği: 38 cmEczane İsmi Harf Yüksekliği: 14 cm

Standart 2

400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde

Beyaz zemin 300x100cm olacaktır.

Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir.

Tabela: 400 x 70 cm

Tabela: 500 x 70 cm

Tabela: 600 x 70 cm

Tabela: 700 x 70 cm

Tabela: 800 x 70 cm

Tabela: 900 x 70 cm

Tabela: 1000×70 cm

Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harf Levha Teknik Özellikleri

Eczane Tabelası Modelleri

Eczane tabelası modelleri tasarım ve uygulama açısından önceden her eczane için farklı farklı tasarlanıyordu. Yeni yönetmelik ile beraber bu ortadan kalktı ve belirli standartlar içinde tasarımlar aynı olması şartları koyularak yasalaştı. Örnek yapılmış yasaya uygun eczane tabelası tasarımlar Aktif Reklam tarafından aşağıda sunulmuştur. Bizlere telefon ile 0212 629 42 61 numrasından ve ayrıca mail yolu ile aktifreklamtabela@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Galeri